• Szkoła z klasą 2.0

        •  

          SZKOŁA W PARSZOWIE TO „SZKOŁA Z KLASĄ”

           

          W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Parszowie ciężko pracowali, by zdobyć zaszczytny tytuł „Szkoła z klasą 2.0”. Pod okiem Pani Dyrektor, Barbary Gajewskiej oraz nauczycielek: Agaty Fokt-Danielskiej, Izabeli Kutyła-Paduch i Edyty Mizury wypełniali zadania wskazane przez organizatorów konkursu.

          Zadaniem uczniów i nauczycieli było znalezienie odpowiedzi na pytanie „Jak w uczeniu się i w nauczaniu wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK)?” Cały rok szkolny nauczyciele kształtowali u uczniów umiejętności odpowiedzialnego korzystania z Internetu i twórczego wykorzystywania nowych technologii.

          Odbyły się debaty klasowe oraz debata szkolna, podczas której uczniowie wypowiadali się na temat technologii informacyjnej w szkole. Stwierdzili, iż często z niej korzystają. Cieszyli się, iż mogą brać udział w lekcjach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, laptopa, rzutnika, komputerów, programów edukacyjnych. Rozważali punkty kodeksu 2.0 proponowane przez kolegów w trakcie debat klasowych.

          Technologia Informacyjno komunikacyjna promowana była na lekcjach języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, informatyki. Omawiano lektury szkolne z użyciem Internetu, komunikatora GG, a nawet telefonu komórkowego. Obliczeń matematycznych dokonywano stosując odpowiednie programy informatyczne. Testowano   punkty Kodeksu 2.0:
          1. Internet wykorzystujemy nie tylko do rozrywki, ale i do nauki.
          2. Propagujemy dobre programy edukacyjne.
          3. Porozumiewamy się z wykorzystaniem Technologii Komunikacyjnej.

          Zajęcia z wykorzystaniem TIK były dużo ciekawsze i zdecydowanie przypadły uczestnikom do gustu.

          Cały projekt zakończył się Festiwalem, podczas którego uczniowie prezentowali swoje prace, osiągnięcia, umiejętności zdobyte w czasie trwania projektu.

          Szkolny Festiwal Nauki 2.0 w naszej szkole odbył się 5 czerwca. Motywem przewodnim była KULTURA. Wszystkie projekty edukacyjne realizowane przez nauczycieli były związane właśnie z tym zagadnieniem. Uczniowie rozdawali ulotki promujące etykietę, prezentowali „grzeczne zachowanie” w języku angielskim. Pokazywali samodzielnie przygotowane prezentacje multimedialne, filmy, specjalnie stworzone na tą okazję, wydanie „Kuriera kulturalnego”

          Wszystkie nasze działania zostały docenione przez kapitułę konkursu i w sierpniu bieżącego roku otrzymaliśmy tablicę „Jesteśmy Szkołą z klasą 2.0. Z dumą oprawimy certyfikat i wywiesimy w widocznym miejscu w szkole, żeby każdego dnia przypominał uczniom i nauczycielom o tym, że tytuł Szkoły z klasą 2.0 zobowiązuje nas wszystkich do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

          Jest to już kolejny certyfikat zdobyty przez naszą szkołę i mamy nadzieję, że nie ostatni!

           

          O programie

           

          W  roku szkolnym 2011/2012 nasza szkoła przystąpiła do programu „Szkoła z klasą 2.0”. Zadaniem uczniów i nauczycieli będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie „Jak w uczeniu się i w nauczaniu wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK)?” Cały rok szkolny będziemy próbowali kształtować u uczniów umiejętności odpowiedzialnego korzystania z Internetu i twórczego wykorzystywania nowych technologii, gdyż jesteśmy przekonani, że stosowanie TIK może pomóc w mądrej i skutecznej edukacji. Program „Szkoła z klasą 2.0” pomaga rozwijać umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

           

          Zadania, jakie czekają  nas w obecnym roku szkolnym to:

          ·  Kodeks 2.0 (dobre praktyki korzystania z nowych technologii, wypracowywane w toku debat i dyskusji przez całą szkolną społeczność);

          ·  Zadania TIK (sposób na przetestowanie i wprowadzenie w życie zasad Kodeksu na lekcji i w domu);

          ·  Projekty edukacyjne (metoda nauczania stawiająca na samodzielność, kreatywność i zespołową pracę uczniów);

          ·  Szkolny Festiwal 2.0 (święto nowoczesnej edukacji: podsumowanie całorocznej pracy oraz osiągnięć uczniów i nauczycieli).

           

          Zadaniem szkoły jest opracowanie, przetestowanie i wprowadzenie w życie zasad korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnych w nauczaniu i uczeniu się. Chodzi o zdobywanie, rozwijanie i sprawdzanie wiedzy i umiejętności uczniów, ale także o komunikację wewnątrz szkoły oraz o kontakty z rodzicami i instytucjami zewnętrznymi (bibliotekami, muzeami, władzami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, wyższymi uczelniami) które mogą pomóc nauczycielom i uczniom w pracy.
           
          Główne problemy do rozstrzygnięcia:
           
          1. Ucz i ucz się z TIK! Jak prowadzić lekcje w sieci – online i offline? Jak korzystać z Internetu, gdy lekcja nie odbywa się w pracowni - giełda pomysłów (np. dwoje uczniów „oddelegowanych” do wyszukiwania i sprawdzania informacji w internecie - na laptopie)? Jakie narzędzia komputerowe mogą się przydać na różnych przedmiotach i do różnych zadań? Jak odrabiać prace domowe w erze TIK? Zadania, sprawdziany, testy, informacje wieszane przez nauczycieli w internecie? Jak nauczyć się dyskutować i precyzyjnie prezentować swoje poglądy w sieci? Jak realizować zespołowe projekty uczniowskie z wykorzystaniem TIK? Jaki użytek z internetu, komputera i komórek można dopuścić na sprawdzianach i egzaminach? Dobre i złe ściąganie!
           
          2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie.Jak nauczyciele i uczniowie mają korzystać z TIK w nauczaniu, by nie było to bezkrytyczne kopiowanie typu „ctrl c - ctrl v", lecz twórcze wykorzystanie zasobów sieci? Jak rozpoznawać wiarygodne strony i źródła? Jak odróżnić informacje od komentarzy czy opinii? Jak mądrze i skutecznie szukać potrzebnych informacji i materiałów? Opracować poradnik Googlarza! Czy i jak reagować na nieprawidłowości, oszustwa, błędy? Jak się zachować, gdy zauważysz przejawy rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii, nietolerancji?
           
          3. Nie kradnij i nie daj się okraść! Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć, filmów? Gdzie i jak szukać legalnych materiałów, z których możesz skorzystać? Jak podawać autorów i źródła? Jak „czytać” i respektować informacje o prawach autorskich? Jak zadbać o własne prawa? Jak podpisywać swoje teksty, zdjęcia itp.? Kiedy warto korzystać z wolnych licencji i na czym polegają?
           
          4. Komunikujmy się! Jak używać TIK do komunikacji w szkole i z rodzicami? Jak maile oraz portale społecznościowe mogą ułatwić kontakty nauczycieli, uczniów i rodziców? Jakich informacji nie należy rozpowszechniać tą drogą? Jak stworzyć system monitorowania postępów ucznia, by pomagał on się uczyć (zasady dostępu, systemy ostrzegawcze, linki do materiałów dodatkowych dla uczniów)? Czy używać sms-ów w kontaktach nauczycieli z uczniami? Jaka powinna być szkolna strona internetowa ? Dobre i złe przykłady. Kto za nią odpowiada, kto ją prowadzi, co mogą na niej robić uczniowie? Gazetka szkolna w Internecie (Qmam i inne) – czy i jak nauczyciele powinni ją kontrolować? Co publiczne, a co prywatne – netykieta dla nowych czasów?
           
          5. Komputery pod ręką! Jak zapewnić dostępność komputerów i sieci w szkole, zamiast zamykać je w pracowni komputerowej? Jak sprawiedliwie i sensownie dzielić dostęp do TIK między różne przedmioty, różnych uczniów? Czym się kierować, żeby optymalnie wykorzystać komputery i dostęp do sieci? Rozrywka na szkolnych komputerach – kiedy i w jakim zakresie?
           
          6. Bądź bezpieczny w sieci. Na czym polega bezpieczne korzystanie z sieci? Jakie ślady zostawiasz serfując po Internecie? Jak korzystać z portali społecznościowych? Komputery szkolne – co uczniowie mogą na nich robić, a czego nie? Szyfrowanie danych na szkolnych dyskach? Kontakty z nieznajomymi – jak się nauczyć zasad bezpieczeństwa? Strony, na które lepiej nie wchodzić? (pornografia, hazard, „dziwne” stowarzyszenia? Zaproszenia do interesów – jak na to reagować? Opracować listę zagrożeń! W tym: skimming (kradzież karty kredytowej, kradzież tożsamości przez Internet), phishing (wyłudzanie informacji o koncie bankowym przy pomocy fałszywych „formularzy”), grooming (nakłanianie przy pomocy czatów i forów internetowych do spotkania z intencją seksualnego wykorzystania). Jak się bronić przed internetowymi przestępcami? Dobre rady czyli jak się nie dać złowić?
           

          7. Nauczcie tego dorosłych! W jaki sposób uczniowie - ze wsparciem nauczycieli - mogą szkolić innych, np. swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów, w dziedzinie TIK? Zbadajcie potrzeby informacyjno-komunikacyjne osób starszych. Opracujcie plan takiego kursu, wybierając 10 umiejętności ważnych dla osób starszych (porozmawiaj o tym z dziadkami). Jak przełamać barierę wstydu, że młodzi uczą starszych? Kto i jak ma nadzorować takie zajęcia?

           

          Osoby, które biorą udział w programie Szkoła z klasą 2.0 to:

          dyrektor szkoły: Barbara Gajewska

          koordynator: Agata Fokt-Danielska

          nauczyciele: Agata Fokt-Danielska, Izabela Kutyła-Paduch, Edyta Mizura

           

          Debaty klasowe

           

          23 listopada 2011 roku w klasach IV – VI odbyły się debaty klasowe. Dzień przed planowanymi debatami uczniowie zostali poinformowani o uczestnictwie naszej szkoły w programie „Szkoła z klasą 2.0”, przedstawiono im problematykę oraz ideę. Wychowankowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Dyskusji poddano wszystkie punkty główne kodeksu:

          1. Ucz i ucz się z TIK
          2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie
          3. Nie kradnij i nie daj się okraść
          4. Komunikujmy się
          5. Komputery pod ręką
          6. Bądź bezpieczny w sieci
          7. Nauczcie tego dorosłych

          Wszystkie prace, pomysły, propozycje uczniów zostaną zaprezentowane podczas debaty szkolnej. Przygotowana zostanie prezentacja na temat: „TIK w naszej szkole – debaty klasowe”.

          Po debatach klasowych uczniowie wysnuli wniosek, iż nie byłoby nowoczesnej szkoły XXI wieku bez komputerów, Internetu, technologii komputerowej.

           

           

          Debata szkolna

           

          W dn.2 grudnia odbyła się w naszej szkole debata szkolna na temat TIK oraz kodeksu 2.0. Wszystkich prac dopilnowała koordynator projektu Pani Agata Fokt-Danielska. Sekretarzem była Pani Izabela Kutyła Paduch. Przebieg debaty dokumentowano fotografiami.

          Konsultowano poszczególne punkty kodeksu jeszcze przed rozpoczęciem debaty. Wszystkie myśli, sądy, opinie i wiadomości z debat klasowych zostały zaprezentowane społeczności szkolnej z użyciem prezentacji multimedialnej. Nauczyciele omówili wszystkie dotychczasowe czynności. Wyjaśnili znaczenie słowa: debata, kodeks, paragraf, dyskusja.

          Uczniowie wypowiadali się na temat technologii informacyjnej w naszej szkole. Stwierdzili, iż często z niej korzystają. Cieszą się, iż mogą brać udział w lekcjach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, laptopa, rzutnika, komputerów, programów edukacyjnych. Rozważali punkty kodeksu proponowane przez kolegów w trakcie debat klasowych. Kolejny raz rozegrała się żywa dyskusja nad punktami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci, podawania swoich danych osobowych, komunikowania się z użyciem gg, naszej klasy.

          Społeczności szkolnej przedstawione zostały propozycje punktów do kodeksu 2.0, tj:

          1.     Internet wykorzystujemy nie tylko do rozrywki, ale i do nauki.

          2.     Korzystając z TIK i Internetu, dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych osób.

          3.     Telefon może być przydatny nie tylko do dzwonienia, lecz i do nauki.

          4.     Propagujemy dobre programy edukacyjne.

          5.     Porozumiewamy się z wykorzystaniem Technologii Komunikacyjnej.

          6.     Uczymy innych jak korzystać z TIK.

          7.     Reagujemy na cyberprzestępstwa.

          Każdy z punktów został omówiony. Uczniowie żywo zabierali głos, wyrażali swoje opinie, punkty były poddawane głosowaniu „za” i „przeciw”. Niekiedy dochodziło do sporów nad kolejnymi punktami. Wszystkie punkty kodeksu zostały jednogłośnie zaakceptowane. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie stwierdzili, że są dobre i  powinny być stosowane w naszej szkole.

           

           

          Kodeks 2.0

           

          Kodeks 2.0 obowiązujący w naszej szkole został wypracowany w klasach IV - VI w toku debat klasowych i szkolnej.

           

          Oto nasze zasady:

           

                Internet wykorzystujemy nie tylko do rozrywki, ale i do nauki.

                Korzystając z TIK i Internetu, dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych osób.

               Telefon może być przydatny nie tylko do dzwonienia, lecz i do nauki.

               Propagujemy dobre programy edukacyjne.

               Porozumiewamy się z wykorzystaniem Technologii Komunikacyjnej.

              Uczymy innych jak korzystać z TIK.

             Reagujemy na cyberprzestępstwa.

           

          Blog

          W ramach udziału w projekcie Szkoła z klasą 2.0 w listopadzie 2011r. powstał blog "Bezpieczny Internet w Szkole Podstawowej w Parszowie" prowadzony przez uczniów klasy szóstej - Emila Mikę, Adriana Kowalskiego i Radosława Woźniaka. Zachęcamy wszystkich do czytania oraz komentowania, jak również do pomocy przy prowadzeniu bloga.

          http://blogiceo.nq.pl/parszow/

           

           

          TIK na j.polskim

           

          Nasza szkoła bierze udział w programie „Szkoła z klasą”. Obecnie uczniowie testują na zajęciach lekcyjnych zastosowanie zasad Kodeksu 2.0.

          W grudniu 2011r. odbyły się lekcje języka polskiego w klasie VI z zastosowaniem TIK. Uczniowie pod opieką Pani Izabeli Kutyły-Paduch pracowali nad lekturą „Nawiedzony dom” wykorzystując technologię komputerową.

          Zaskoczył ich fakt, iż tym razem pracy domowej nie trzeba pisać w zeszycie, a można przynieść na pendrive. Wiadomości na temat Joanny Chmielewskiej, jej twórczość, przygotowali w postaci prezentacji multimedialnej. Obejrzeli fragmenty wywiadu z pisarką oraz adaptację filmową jej książki „Klin”. Lekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem (Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w albumie).

           

          TIK na matematyce

           

          Przełom grudnia i stycznia to testowanie zasad Kodeksu 2.0 na lekcjach matematyki. Podczas cyklu zadań dla uczniów testowaliśmy następujące punkty Kodeksu 2.0:
          1.    Internet wykorzystujemy nie tylko do rozrywki, ale i do nauki.
          2.    Propagujemy dobre programy edukacyjne.
          3.    Porozumiewamy się z wykorzystaniem Technologii Komunikacyjnej.

          W klasie IV działaliśmy w oparciu o program MATLANDIA 4, czyli zadania interaktywne. Zadania bardzo przypadły do gustu uczniom. Dzieci były zachwycone, gdy poprzez zabawę mogły rozwijać umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia liczb naturalnych. Uczniowie czuli się zmotywowani, gdy za dobrą odpowiedź czekała ich nagroda ze strony bajkowych postaci (oklaski, okrzyki itp.) Lekcja dotycząca wykonywania działań sposobem pisemnym odbyła się w pracowni komputerowej. Tutaj już każde dziecko siedziało przy swoim stanowisku i samo mogło sprawdzić swoje umiejętności poprzez rozwiązanie testu on-line na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego www.gwo.pl lub poprzez rozwiązywanie zadań w programach edukacyjnych z zakresu matematyki.

          Klasa VI przystąpiła do testowania Kodeksu 2.0 w styczniu. Wprowadzenie, a właściwie szybkie powtórzenie wzorów z klasy V, zrobiliśmy nietypowo – wykorzystując w tym celu program edukacyjny. Zadaniem uczniów było połączyć figurę i wzór na obliczenie jej pola, dzięki czemu odkryte zostały zdjęcia przedstawiające np. Teatr Wielki w Warszawie, czy klasztor w Wąchocku.
          Po zajęciach uczniowie otrzymali nietypową pracę domową, na której rozwiązanie mieli tydzień czasu. Ich zadaniem było przygotowanie oferty wykonania remontu pokoju w kształcie prostokąta. Uczniowie mieli wyszukać odpowiednie informacje, korzystając z Internetu. Swoją pracę uczniowie wykonywali z wykorzystaniem programu Microsoft PowerPoint lub Microsoft Word. Wynik pracy część uczniów przyniosła zapisaną na płycie CD, część na pendrivie, a pozostali wysłali drogą internetową.

           

          Wnioski:

              Zajęcia z wykorzystaniem TIK są o wiele ciekawsze dla uczniów.-
              Dzieci są bardziej zaangażowane w proces lekcyjny.-
              Uczniowie kształcą nie tylko umiejętności matematyczne, ale też- umiejętność obsługi komputera i wyszukiwania informacji z sieci.
              Dzieci wykorzystują komputer i Internet nie tylko do rozrywki, ale i do nauki.
          -
              Uczniowie komunikują się z nauczycielem z wykorzystaniem portali społecznościowych oraz poczty internetowej.-